lesne-wrota.pl

Portal ogólnotematyczny

jaką kuchenkę wybrać
Zakupy

Jaką kuchenkę wybrać do domu?

To, jaką kuchenkę wybrać do domu będzie wpływało nie tylko na komfort użytkowania, ale również wysokość rachunków za energię elektryczną. Sprawa doboru kuchenki powinna być więc przemyślana i przedyskutowana z wszystkimi domownikami. Konsumenci mogą wybierać między kuchenkami gazowymi, elektrycznymi i indukcyjnymi.

Kuchenki gazowe

Kuchenki gazowe są popularne w wielu domach, w których istnieje podłączenie do sieci gazowej lub można korzystać z butli. Zaletą kuchni gazowej jest szybkie przygotowywanie potraw, ponieważ garnki i patelnie łatwo się nagrzewają. Osoby korzystające z palników gazowych twierdzą, że przygotowywane w ten sposób jedzenie jest najsmaczniejsze. Warto jednak pamiętać o tym, że gaz w domu to ryzyko powstawania nieszczelności, a żywy płomień jest zagrożeniem pożarem. Minusem kuchenek gazowych jest także trudność w czyszczeniu zarówno palników, jak i mebli kuchennych, na których z czasem tworzy się tłusta warstwa zabrudzenia.

Kuchenki elektryczne

Płyty elektryczne to tańsza alternatywa dla indukcji. Sprawdzają się w miejscach, w których nie ma podłączenia do gazu lub nie można stosować tego rodzaju paliwa. Najważniejszą niedogodnością jest brak możliwości gotowania w przypadku braku prądu, a także trudne utrzymanie standardowej kuchenki w czystości. Elektryczne kuchnie są jednak dostępne w wariancie ceramicznym, w którym elementy grzewcze kuchenki znajdują się pod ceramiczną płytą. Estetyką takie kuchenki przypominają kuchnie indukcyjne.

Kuchenki indukcyjne

Płyty indukcyjne są wyjątkowo estetyczne i nowocześnie wyglądają. Działają na prąd, jednak indukcja pochłania mniej prądu niż tradycyjne kuchenki. Dostarcza bowiem wyłącznie tyle energii, ile potrzeba do ogrzania dna garnka czy patelni. Płyty indukcyjne są lekko ciepłe nawet przy dłuższym gotowaniu, dlatego eliminują ryzyko oparzenia. Można je łatwo czyścić, ponieważ posiadają gładką, jednolitą konstrukcję przypominającą taflę szkła.

Co wybrać?

To, jaką kuchenkę wybrać powinno być przemyślanym wyborem. W końcu jest to wydatek, który będzie służył przez lata. Należy brać pod uwagę własny komfort gotowania oraz to, jaki budżet można przeznaczyć na comiesięczne rachunki. Gaz jest tańszy niż prąd, jednak może okazać się mniej wygodny w użytkowaniu i bardziej niebezpieczny. Przy wyborze kuchenki elektrycznej warto sprawdzić, czy instalacja wytrzyma obciążenie – zwiększenie mocy może się bowiem okazać całkiem nieopłacalne. Kuchenka ma być nie tylko wygodna, ale również funkcjonalna, o tym warto pamiętać.