lesne-wrota.pl

Portal ogólnotematyczny

czym ciąć styropian
Dom i Ogród

Czym ciąć styropian, aby miał idealne wymiary?

Nie od dziś wiadomo, że styropian to materiał, który powszechnie stosowny jest w budownictwie. Ten rodzaj materiału wykorzystuje się przede wszystkim do izolacji cieplnej oraz dźwiękowej. Oferowane w poszczególnych sklepach arkusze czy listwy styropianowe mają standardowe wymiary, dlatego też podczas ich wykorzystywania często zdarza się, że trzeba je przyciąć na określony wymiar.

Czym ciąć styropian – niezbędne narzędzia

Noże, pilarki czy brzeszczoty to niezbędne narzędzia, które są stosowane do cięcia styropianu. Użycie tego typu narzędzi o działaniu mechanicznym, które wyposażone są w małe ząbki powoduje, że ów materiał kruszy się wzdłuż linii cięcia.
Sposobem, który zdecydowanie ograniczy tego typu niedogodność będzie użycie bardzo ostrego oraz gładkiego noża. Z wyglądu tego typu narzędzie przypomina nieco skalpel. Jego wadą jest brak użycia go w każdym przypadku, ponieważ narzędzie to charakteryzuje się niewielkim rozmiarem. W związku z tym można z niego skorzystać tylko w sytuacji, kiedy do cięcia są przeznaczone elementy o niewielkich gabarytach.

Cięcie styropianu nożem termicznym

Niezastąpionym narzędziem, które jest bardzo popularne przy cięciu styropianu jest nóż termiczny. Urządzenie to najczęściej składa się z konstrukcji ramowej i posiada ostrze tnące. Przepływający przez jego metalowe elementy prąd nagrzewa je, przez co można zacząć wykonanie precyzyjnego cięcia styropianu.
Nóż termiczny może także zostać użyty do przecinania różnych produktów, począwszy od płyt izolacyjnych, aż po listwy wykończeniowe. Cięcie takie można wykonać na prosto oraz pod różnym kątem. Ponadto narzędziem tego typu wykonuje się z powodzeniem wszelkie żłobienia w polistyrenie.
Nóż termiczny nie jest narzędziem zbyt skomplikowanym. Przy jego użyciu warto zachować jednak ostrożność, gdyż ów urządzenie jest ostre i podłączone do prądu. Niebywałą zaletą używania tego sprzętu jest precyzja pracy przy cięciu, która w dużym stopniu przewyższa inne technologie, które mają zastosowanie przy obróbce materiału z polistyrenu ekspandowanego.

Drut oporowy a cięcie polistyrenu

Kolejnym narzędziem, które jest powszechnie stosowane do cięcia styropianu jest drut oporowy. Urządzenie takie można wykonać we własnym zakresie za pomocą porad zawartych na poszczególnych stronach internetowych. Znajdują się tam bowiem bogate w poradniki, które pokazują, jak to zrobić.
Obecnie wybór narzędzi do cięcia styropianu jest bardzo duży. W poszczególnych sklepach budowlanych można dostać urządzenia od pół profesjonalnych do profesjonalnych, które gwarantują najwyższy stopień bezpieczeństwa.