lesne-wrota.pl

Portal ogólnotematyczny

jaką farbą pomalować panele ścienne
Wnętrza

Jaką farbą pomalować panele ścienne, czyli prosty sposób na metamorfozę mieszkania

Znudził się nam już kolor paneli ściennych? Potrzebujemy odświeżyć wnętrze? Nic prostszego! Szybko, w niezwykle prosty sposób oraz przede wszystkim tanio można dokonać metamorfozy mieszkania dzięki renowacji paneli ściennych. Ale pewnie nasuwa się każdemu wiele pytań. Jaką farbą pomalować panele ścienne? Jak przygotować podłoże i jakich narzędzi użyć?

Jak przygotować się do malowania panel ściennych?

Nie ważne czy w naszym mieszkaniu mamy panele z drewna czy też płyty MDF istotne jest, aby najpierw właściwie przygotować ich powierzchnie do malowania. Ważne jest, by nałożona farba wyglądała estetycznie i nie łuszczyła się.

W przypadku, gdy panele nam już służą wiele lat i są już bardzo zniszczone, należy złuszczyć powłoki malarskie. Przy mniejszych powierzchniach wystarczy użyć gruboziarnisty papier ścierny. Jednak przy większym metrażu lepiej użyć szlifierkę, która pozwoli szybciej i dokładniej usunąć powłoki malarskie. Należy szlifować tak długo, aż wszystkie resztki lakieru i farby zostaną usunięte całkowicie. Na końcu całą powierzchnię koniecznie trzeba przetrzeć papierem ściernym drobnoziarnistym. Kolejnym etapem jest dokładne umycie paneli, które po wyschnięciu są już gotowe do malowania. Najlepiej zrobić to na drugi dzień. Wtedy będziemy mieć całkowitą pewność, że panele są dobrze wysuszone.

Jaką farbą pomalować panele ścienne? Jak dobrze dobrać właściwy preparat?

Wybór odpowiedniej farby czy preparatu do renowacji paneli ściennych uzależniony jest rodzaju podłoża. Inny środek będzie właściwy dla powierzchni drewnianych czy drewnopodobnych, a inny dla paneli plastikowych. Dodatkowo finalny efekt naszej metamorfozy zależy także od rodzaju preparatu.

Emalia akrylowa jest dostępna w wielu kolorach. Jej niewątpliwą zaletą jest dobre krycie. Dzięki tej farbie można uzyskać jednolitą powierzchnię. W sprzedaży oferowane są emalie do różnego rodzaju podłoża, np. do metalu bądź drewna. Druga opcja będzie odpowiednia dla paneli MDF i drewnianych. Farba do metalu natomiast sprawdzi się również przy podłożach wykonanych z tworzyw sztucznych.
Farba kredowa to naprawdę wyjątkowy preparat. Emalia ta może pochwalić się matowym efektem i ciekawą kolorystyką. Farba kredowa jest odpowiednia dla paneli ściennych drewnianych oraz z MDF. Na koniec należy powłokę zabezpieczyć dodatkowo warstwą wosku, który uchroni przed odpryskiwaniem.

Kolejną opcją jest lakierobejca. Preparat ten tworzy dekoracyjną warstwę, ale również zabezpiecza przed wilgocią. To wręcz idealne rozwiązanie dla paneli drewnianych. Lakierobejca nadaje podłożu pożądany kolor. Dodatkowo spod malowanej powłoki będzie widoczny zarys słojów, co wygląda bardzo naturalnie i efektownie.
Do renowacji paneli ściennych potrzebny będzie jedynie dobry wałek, precyzyjny pędzel oraz taśma i folia malarska. Jak widać możemy w bardzo prosty sposób przeprowadzić metamorfozę naszych czterech kątów.