lesne-wrota.pl

Portal ogólnotematyczny

zmywarka jaka najlepsza
Wnętrza

Zmywarka jaka najlepsza do kuchni?

Zmywarka to nieodłączny element kuchni. Dzięki niej można zaoszczędzić dużo czasu na ręcznym zmywaniu naczyń i sztućców. Zmywarki różnią się wielkością, funkcjami i parametrami. Zatem zmywarka jaka najlepsza będzie do kuchni?

Zalety zmywarki

Oszczędność pieniędzy oraz czasu to główne zalety zmywarki. Sam zakup zmywarki wiąże się z niemałym wydatkiem , jednak pieniądze szybko się zwrócą. Przede wszystkim mając zmywarkę, oszczędzamy na wodzie i prądzie. Zmywając ręcznie zużyjemy dużo więcej wody. Oczywiście też nie tracimy czasu na codzienne (nawet kilkukrotne) mycie naczyń. Mając zmywarkę wystarczy włożyć do niej naczynia, ustawić program i gotowe. Nie musimy się też martwić o wycieranie naczyń, ponieważ większość zmywarek posiada też funkcję suszenia. Naczynia wciągnięte ze zmywarki są błyszczące i czyste. Natomiast zmywając ręcznie często trzeba naczynia szorować, namaczać, a i tak nie zawsze uda się je domyć. Dodatkowo na gąbkach i ściereczkach do mycia naczyń zbierają bakterie, dlatego po każdym użyciu trzeba było by je dezynfekować lub wymieniać na nowe.

Rodzaje zmywarek

Do wyboru mamy zmywarki do zabudowy oraz wolnostojące. Te pierwsze umożliwiają dopasowanie frontu do wnętrza kuchni i do szafek. Zazwyczaj zmywarki do zabudowy mają 60 lub 45 cm. Minusem może być to, że jeżeli się zepsuje to trzeba będzie kupić taką samą, by pasowała do wnęki i całości zabudowy. Natomiast zmywarki wolnostojące można ustawić w każdym miejscu w kuchni. Są łatwiejsze w ustawieniu i przenoszeniu. Posiadają też kompletną obudowę oraz blat. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, więc można ją dopasować do wystroju kuchni.

Programy w zmywarkach

Ilość programów dostępnych w zmywarce jest zależna od jej rodzaju i ceny. Przed zakupem warto dowiedzieć się jakie funkcje posiada nasze upatrzone urządzenie. Zazwyczaj część programów nie jest wykorzystywana w codziennym myciu. Natomiast do najpopularniejszych programów należą:
– program eco – zmywarka wykorzystuje znacznie mniejszą ilość wody, niż przy tradycyjnym myciu; program trawa jednak długo (ok. 2-3 h),
– program szybki – przeznaczony jest do mycia naczyń zaraz po ich zabrudzeniu, nie poradzi sobie z zaschniętymi zabrudzeniami,
– mycie wstępne – przeznaczony do silnych zabrudzeń, trawa 15 minut i w tym czasie naczynia są płukane wodą,
– połowa wkładu – program do mycia niepełnej zmywarki przy użyciu mniejszej ilości wody,
– program automatyczny – zmywarka sama dobiera temperaturę, ilość wody i czas mycia po rozpoznaniu zabrudzenia naczyń.