lesne-wrota.pl

Portal ogólnotematyczny

dieta wysokowęglowodanowa
Kulinaria

Dieta wysokowęglowodanowa – wady i zalety

Dieta wysokowęglowodanowa jest dietą, która poniekąd została stworzona dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Stosując tę dietę, sportowcy dostarczają swoim mięśniom znacznie więcej energii, przez co organizm jest bardziej wydolny. Poza sportowcami, dietę wysokowęglowodanową stosują również osoby borykające się z chorobami cukrzycy. Pozwala ona wyrównać metabolicznie poziom cukrzycy w organizmie chorego, a także zapobiega powstawaniu zmian miażdżycy.

Zasady diety wysokowęglowodanowej

Dieta wysokowęglowodanowa jest dietą, podczas której dostarczamy do naszego organizmy energię głównie z węglowodanów. Wiele osób błędnie uważa, że jest to dieta cukrowa, która opiera się na spożywaniu ciast, ciasteczek i innych słodkich produktów. Tak naprawę, głównym składnikiem tej diety są owoce bogate w węglowodany, czyli banany, grejpfruty, winogrona oraz warzywa. Oczywiście warzywa i owoce możemy jeść w każdej postaci, soków, musów itp. Co ważne, podczas stosowania tej diety należy regularnie przyjmować suplementy diety i witaminy, które wspomagają lepsze wchłanianie węglowodanów.

Plusy i minusy diety wysokowęglowodanowej

Dieta wysokowęglowodanowa nie jest męcząca. Nie zmusza ona do drastycznego zmniejszenia kaloryczności spożywanych posiłków, ciągłego liczenia kalorii oraz do wyeliminowania 80% produktów, które spożywaliśmy dotychczas.

Jedyne na co musimy zwrócić uwagę i tego pilnować to indeks glikemiczny. Aby przemiana materii była najefektywniejsza, to zawartość cukru we krwi musi się utrzymywać na stałym poziomie. Z kolei, żeby utrzymać poziom cukru we krwi należy spożywać odpowiednią ilość węglowodanów. Niestety część produktów powoduje bardzo duże wahania cukru we krwi, natomiast inne produkty zupełnie nie mają na to wpływu. Jest to dość problematyczne, szczególnie na początku przygody z dietą wysokowęglowodanową. Utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi ułatwi spożywanie produktów, których maksymalna wartość indeksu glikemicznego wynosi 50. Zaliczamy do nich: pełnoziarnisty chleb, płatki owsiane i warzywa strączkowe, chude lub półtłuste mleko i ser, brązowy ryż, świeżo wyciskane soki z owoców lub warzyw, mięso, wędliny i ryby.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana dieta do naszego organizmu to klucz do sukcesu. Nie warto na własną rękę eksperymentować z „dietami cud” reklamowanymi w telewizji. Najbezpieczniej dla naszego zdrowia będzie, jeśli udamy się do dietetyka lub lekarza, który na podstawie naszych wyników badań dobierze do naszych potrzeb zbilansowaną dietę.