lesne-wrota.pl

Portal ogólnotematyczny

bonsai w domu
Dom i Ogród

Jak hodować bonsai w domu?

Bonsai od lat fascynuje wiele osób, dlatego coraz chętniej próbujemy uprawiać w domu te sztukę hodowli roślin, którą Japończycy doprowadzili do perfekcji. Jak pielęgnować bonsai w domu, by osiągnąć zamierzone efekty?

Bonsai – sztuka na lata

Bonsai powstało w Chinach, gdzie hodowla zminiaturyzowanych roślin była bardzo popularna. Tworzono całe kompozycje, gdzie niewielkie krzewy latami były formowane do kształtów, jakie chciał osiągnąć ogrodnik.

Do nas bonsai dotarło z Japonii, która doprowadziła uprawę małych roślin do perfekcji. Obecnie najczęściej hodujemy pojedyncze krzewy. Kompozycje to pole do popisu dla doświadczonych hodowców.

Trzeba przygotować się, że hodowla bonsai nie jest łatwym zadaniem, a przede wszystkim przeznaczona jest dla osób cierpliwych. Formowanie krzewów trwa latami.

Doniczka – niezbędny element kompozycji

Tak samo ważna jak roślina jest doniczka, w której ją hodujemy. Bonsai w domu powinny być przetrzymywane w bardzo małym pojemniki. Powinien on być tylko odrobinę większy od bryły korzeniowej krzewu.

Duża doniczka spowoduje, że roślina nie będzie dobrze rosła. Korzenie będą rozwijały się pod ziemią, a nie na jej powierzchni, tak jak powinno być.

Wybierając doniczkę można skoncentrować się na okrągłych, owalnych, kwadratowych czy prostokątnych. Ważne, by była bardzo płytka.

Podlewanie bonsai

Najtrudniejszym elementem hodowli bonsai w domu jest odpowiednie nawadnianie. Nie można powiedzieć rutynowo, jak często należy podlewać rośliny. Zależy to od gatunku krzewu, miejsca jego ustawienia, ilości światła, która otrzymuje czy wreszcie od pory roku.

Bonsai należy podlewać, gdy widzimy, że ziemia jest przesuszona. Płytkie doniczki powodują, że bardzo łatwo przelać roślinę, co doprowadzi do gnicia korzeni.

W momencie podlewania cały system korzeniowy bonsai musi zostać dokładnie przesiąknięty wodą. Proces ten należy powtórzyć kilka razy.

Kształtowanie bonsai

Drzewka bonsai nie są roślinami karłowatymi z natury, są to normalne krzewy, które do takiego rośnięcia zmusiły zabiegi ogrodnika.

Kształtowanie bonsai odbywa się przede wszystkim przy pomocy drutu oraz systematycznego cięcia.

Bonsai w domu tniemy przede wszystkim od góry. Dzięki temu krzew będzie zmuszony do tworzenia nowych pędów bliżej pnia drzewka. Przycinając roślinę nie należy się bać, że ją uszkodzimy, im częściej krzew będzie skracany, tym chętniej będzie wypuszczał dodatkowe pędy. Koniecznie trzeba pamiętać, że iglaków nie przycinamy, jedynie obrywamy zbędne pędy. Używanie nożyczek będzie powodowało brązowienie końcówek gałązek.