Po operacji wyrostka robaczkowego powinno się zastosować specjalną dietę. Warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej. Jakie zalecenia przekazuje lekarz po operacji woreczka robaczkowego? Jak wygląda rekonwalescencja?
Czego dowiemy się z artykułu?
- Jaką dietę stosować po operacji?
- Jak wygląda rekonwalescencja?
- Produkty wskazane i niewskazane – to jakie?
Dieta po operacji
Dieta po operacji wyrostka robaczkowego w pierwszej dobie obejmuje przede wszystkim spożywanie różnych płynów. Wśród nich można na przykład wymienić wodę, słabą herbatę, a także napar rumianku. Jeśli pierwszego dnia nie pojawią się żadne komplikacje to kolejnego dnia można już przejść na dietę lekkostrawną, która na początku będzie obejmowała głównie papki. Wraz z upływem czasu do diety możliwe będzie dołączanie kolejnych produktów. Podczas stosowania diety lekkostrawnej po zabiegu wyrostka robaczkowego powinno się uwzględnić specjalne techniki przygotowywania potraw. Spożywane owoce oraz warzywa powinno się obierać, a także poddawać obróbce termicznej. Dzięki temu będą łatwiej stawne dla organizmu i nie będą stanowiły takiego obciążenia dla pracy układu pokarmowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie gotowanie potraw lub przygotowywanie ich na parze. Warto ograniczyć również źródła tłuszczów w swojej diecie.
Rekonwalescencja
Specjalna dieta po operacji wyrostka robaczkowego powinna być stosowana przez około trzy tygodnie po zabiegu. Po tym czasie do swojego jadłospisu można powoli wprowadzać również inne produkty, które stanowią większe obciążenie dla układu trawienia. Dieta podczas okresu rekonwalescencji powinna być przede wszystkim lekkostrawna oraz musi zawierać wszelkie niezbędne dla organizmu substancje odżywcze. Dzięki temu człowiek ma możliwość powrotu do formy oraz dobrego samopoczucia
Produkty zalecane i niewskazane
Wyrostek robaczkowy dieta obejmuje przede wszystkim pewne grupy produktów zalecanych. Możliwe jest spożywanie warzyw oraz owoców w formie gotowanej, a także chudych wędlin oraz mięsa. W diecie warto uwzględnić również jaja przygotowywane bez tłuszczu oraz nabiał. Możliwe jest także spożywanie pewnych ilości pieczywa pszennego, a także lekkich deserów, takich jak kisiele lub budynie. Dodatkowo warto zadbać o optymalne przyjmowanie płynów, na przykład w postaci ziołowych herbatek. W przypadku diety stosowanej po operacji wyrostka robaczkowego można również wskazać pewne produkty, które nie są zalecane. Wśród nich można przede wszystkim wymienić wszystkie dania, które są smażone lub pieczone w dużej ilości tłuszczu. Oprócz tego nie powinno się jeść potraw z nadmierną ilością błonnika oraz produktów wędzonych. Wykluczone są wszelkie dania ciężkostrawne oraz wzdymające, ponieważ mogą w nadmierny sposób obciążyć pracę układu pokarmowego. Warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę.
Podsumowując warto stosować się do zaleceń lekarza, dać sobie czas do powrotu do formy po tej operacji. Stosując się do zaleceń można przejść szybciej okres rekonwalescencji.