Odejście bliskiej osoby ze świata żywych zawsze będzie czymś niespodziewanym i bolesnym. Trudno pogodzić się ze stratą, ale niestety trzeba pomyśleć także o przyszłości. Nie można żyć ciągle przeszłością i pogrążać się w cierpieniu. Najpierw trzeba jednak zająć się zorganizowaniem pogrzebu, aby godnie pożegnać zmarłego i móc przejść do kolejnego etapu – przeżywania żałoby na swój sposób. Spopielenie zwłok lub spuszczenie ich w trumnie do wykopanego dołu jest czymś niezwykle emocjonującym. Najpierw trzeba jednak zająć się formalnościami.
Organizacja pogrzebu krok po kroku
Na zgłoszenie zgonu rodzina ma 3 dni lub dobę w przypadku śmierci w wyniku choroby zakaźnej. Bardzo ważną kwestią jest uzyskanie karty zgonu. Dokument ten wystawia lekarz. Bez karty zgonu nie można przejść do kolejnego etapu, załatwić żadnych formalności. Dokument jest potrzebny także do odebrania ciała z kostnicy. Oczywiście zdarza się, że lekarz odmówi wystawienia karty zgonu i zleci przewiezienie ciała do zakładu medycyny sądowej. Ma to miejsce w przypadku śmierci na skutek wypadku, przestępstwa, czyli w momencie niejasnej przyczyny zgonu. Oczywiście wiąże się to z wydłużeniem całej procedury. Niezbędne stanie się dokonanie sekcji zwłok. Dopiero po jej zakończeniu będzie można wystawić kartę zgonu.
Co jest do załatwienia?
Po stwierdzeniu zgonu należy niezwłocznie skontaktować się z zakładem pogrzebowym, aby jak najszybciej przewieźć ciało zmarłego do chłodni. Pozostanie tam aż do czasu pochówku. Z zakładem pogrzebowym ustala się również wszystkie szczegóły dotyczące pogrzebu, czyli jego daty, charakteru. Należy zdecydować, czy pochówek będzie świecki, czy może jednak z obrządkiem religijnym. Trzeba również wybrać trumnę, wieńce, wiązanki, oprawę muzyczną, ubrania. Do omówienia są kwestie związane z przetransportowaniem ciała, zrobieniem nekrologów, wydrukowaniem klepsydry. Do załatwienia jest wiele formalności. Zakłady pogrzebowe pomagają nawet w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego. Można liczyć na złożenie wniosku o akt zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wszystko należy oczywiście zawrzeć w umowie podpisanej z domem pogrzebowym. Więcej o pogrzebach w Warszawie i nie tylko, można dowiedzieć się bezpośrednio na stronach lokalnych zakładów pogrzebowych lub w udostępnianych na stronach internetowych katalogach.
Czy można obniżyć koszty związane z pogrzebem?
Konieczne staje się ustalenie z księdzem terminu nabożeństwa, pochówku oraz wykupienie miejsca na cmentarzu. Warto wiedzieć, że wieloma kwestiami rodzina zmarłego może zająć się we własnym zakresie. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze. Ciało zmarłego może pozostać w domu do trzech dni. Najczęściej udaje się w tym czasie załatwić pogrzeb, więc nie ma nawet potrzeby przewożenia zwłok do kostnicy. Bliscy mogą także zająć się przygotowaniem ciała, czyli kwestią umycia ciała, zrobienia makijażu, ogolenia, zrobienia fryzury, ubrania. Nie ma również problemu, aby we własnym zakresie zamówić wieńce i wiązanki, przygotować klepsydry i rozwiesić je, zamieścić nekrolog, wybrać oprawę muzyczną.