lesne-wrota.pl

Portal ogólnotematyczny

ogród bez trawy
Dom i Ogród

Jak stworzyć ogród bez trawy? Pomysły i porady

Nie przepadasz za koszeniem trawnika? W takim przypadku pomyśl o założeniu ogrodu bez trawy! W jaki sposób można przygotować stylowy i prosty w utrzymaniu ogród bez trawnika? Oto pomysły i porady, które pomogą w jego stworzeniu!

Czego dowiemy się z artykułu?

  • Kiedy warto postawić na ogród bez trawy?
  • Co wybrać zamiast trawy do ogrodu?
  • Jakie są rodzaje traw?

Ogród bez trawy – kiedy warto?

Przede wszystkim ogród bez trawy doskonale sprawdzi się dla tych osób, które chcą uniknąć czasochłonnej pielęgnacji trawnika. Aby zielony kobierzec wyglądał atrakcyjnie, trzeba poświęcić dużo czasu na jego zasianie, nawożenie i przycinanie. Ogród bez trawnika również może wyglądać atrakcyjnie, a przy tym nie jest tak wymagający w utrzymaniu.

Bardzo często ogród bez trawy urządzany jest również na małych przestrzeniach, na przykład w ogródkach przy parterowych mieszkaniach lub domach szeregowych. To praktyczne rozwiązanie – brak trawnika to brak potrzeby posiadania kosiarki i praktyczny, efektowny ogród przez cały rok.

Brak trawnika nie musi być przeszkodą w aktywnym korzystaniu z ogrodu, dlatego jest on również doskonałym wyborem dla osób, które mają małe dzieci i chcą zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. W takim przypadku w miejscach zabaw można zastosować drobny żwirek, piasek albo gumowe podłoża na place zabaw lub sztuczną trawę, która jest prosta w utrzymaniu.

Co wybrać zamiast trawy do ogrodu?

Ogród pozbawiony trawnika może mieć różnorodne formy – doskonale prezentuje się w stylu klasycznym, śródziemnomorskim, skandynawskim czy nowoczesnym. W jaki sposób stworzyć ogród bez trawy?

1. Kruszywa
Najczęściej ogród bez trawy jest wykańczany za pomocą kruszyw, które mogą tworzyć w nim ścieżki, place, kamienne rabaty. Dużym powodzeniem cieszy się kamienny żwir w jasnym kolorze. Pod kruszywa warto ułożyć agrotkaninę, by zapobiec przerastaniu chwastów.

2. Trawy dekoracyjne
Ogród bez trawnika nie musi być wolny od trawy. Do nowoczesnych aranżacji doskonale nadają się rozłożyste trawy dekoracyjne, które tworzą efektowne pióropusze.

3. Byliny
W klasycznych i nowoczesnych ogrodach wspaniale wyglądają byliny, które mogą tworzyć wielowarstwowe, kaskadowe kompozycje.

4. Krzewy
Wspaniale sprawdzą się także różnorodne krzewy, na przykład krzewy iglaste, kwitnące krzewy liściaste jak rododendrony, hortensje.

5. Kora ogrodowa
Do wyłożenia podłoża świetnie nadaje się kora ogrodowa, która ma naturalny wygląd. Nadaje się do rozsypania pod kwiatami i krzewami oraz na wolnych przestrzeniach.

6. Drewno
Ogrody bez trawy wyglądają również wspaniale z drewnem. Drewniane deski tworzące komfortowe tarasy oraz ścieżki nadają im naturalny wymiar.

7. Płyty
Do wyłożenia podłoża można też wykorzystać kamienne albo betonowe płyty, które znakomicie sprawdzą się w miejscach przeznaczonych do wypoczynku.

8. Sztuczna trawa
Nie wymaga koszenia i wygląda dobrze przez cały czas. Można kupić ją w różnych wysokościach i barwach.

Jakie są rodzaje traw?

Można wyróżnić trawy uniwersalne, które najlepiej stosować do ogrodów, ponieważ wyrastają nawet w najcięższych warunkach. Natomiast trawy sportowe są wymagające, potrzebują częstego koszenia. Trawy renowacyjne uzupełniają braki w trawniku, szybko rosną.

Podsumowując nie trzeba decydować się na trawnik, można wykorzystać różne jego zamienniki. Po dokładną pomoc warto zwrócić się do pracowników sklepów ogrodowych lub poprosić o pomoc architekta krajobrazu, który precyzyjnie dobierze odpowiedni trawniki.