lesne-wrota.pl

Portal ogólnotematyczny

kawa ziarnista
Kulinaria

Polska stolica kawy – znasz ją?

Mimo że w Polsce – ze względu na klimat – nie sposób uprawiać kawy, to ten czarny napój już od wieków robi furorę nad Wisłą. W większych miastach niemal na każdej ulicy znajdującej się w śródmieściu, można napić się espresso, wybornego cappuccino czy macchiato. Które miasto wyróżnia się na kawowej mapie Polski? Gdzie można napić się wyjątkowo wybornej kawy?

Historia kawy w Polsce

Ziarna kawowca nie cieszyły się początkowo w Polsce popularnością, a duchowieństwo chciało je wykląć i zakazać picia kawy. Szczęśliwie losy małej czarnej potoczyły się inaczej. Polubił ją król – Jan III Sobieski – a także jego dwór oraz szlachta.

Kawa – odkąd w XVII wieku pojawiła się w Polsce – przez długi czas była dobrem dostępnym tylko dla najbogatszych obywateli. Jej ceny były wysokie, a raczenie się tym napojem było uważane za luksus. Z czasem stawała się coraz dostępniejsza, a do jej picia namawiały teksty umieszczone na łamach „Monitora” i „Patrioty Polskiego”.

Następnie zaczęły powstawać kawiarnie – jednak pierwsze z nich dość szybko upadały, gdyż Polacy nie chcieli pić kawy w miejscach publicznych. Mimo tego już w XIX wieku były to jedne z ulubionych miejsc spotkań towarzyskich.

W czasach PRL-u kawa była przez pewien okres dobrem luksusowym. Natomiast dziś można cieszyć się jej smakiem zarówno w domu, jak i w dziesiątkach kawiarni. Wystarczy nowoczesny ekspres do kawy, dobre ziarna, aby móc zostać baristą-amatorem.

W jakim mieście kawa jest najbardziej popularna?

Mimo że napój parzony na bazie kawowych ziaren pije się równie chętnie w różnych zakątkach Polski, to kultura życia kawiarnianego ma najdłuższą historię w Warszawie.

Pierwsza kawiarnia w Polsce powstała w Gdańsku i jak na ówczesne czas radziła sobie całkiem dobrze. Natomiast w 1724 roku Henri Duval postanowił otworzyć taki lokal także w Warszawie. Z czasem, po epoce wojen napoleońskich, zaczęło działać w tym mieście niemal 200 kawiarni. Warszawiacy polubili życie kawiarniane i chętnie spotykali się przy małej czarnej poza domem. Dla porównania w Krakowie w tym samym czasie gości zapraszało „zaledwie” nieco ponad 50 lokali z kawą.

Kultura spędzania czasu w kawiarniach stała się jeszcze popularniejsza w okresie Młodej Polski. Warszawskie lokale były oazą pisarzy, poetów, malarzy, aktorów. Jednym z popularniejszych miejsc w tamtym okresie była kawiarnia „Pod Picadorem”, którą często odwiedzali Julian Tuwim, Antoni Słonimski.

Niestety zarówno w Warszawie, jak i w innych miastach, klimatyczne kawiarenki zostały zniszczone podczas II Wojny Światowej. Po jej zakończeniu zostały one zastąpione przez nowe lokale i modne klubokawiarnie.

Dlaczego Warszawa to także dziś polska stolica kawy?

W tym stołecznym mieście napijesz się kawy z różnych części świata, parzonej na dziesiątki sposobów i to przez wyszkolonych baristów – oferta dla warszawskich kawoszy jest ogromna. Jednak mając dobry ekspres, kapsułki z wyszukaną kawę – o których dowiesz się więcej m.in. z https://www.nespresso.com/pl/pl/order/capsules/original – nawet mieszkając steki kilometrów od stolicy, nie tracisz wiele. Obecnie możesz kosztować najlepszy kawowych rarytasów także w zaciszu własnej kuchni.

Artykuł sponsorowany