Strzelectwo sportowe może stać się oryginalną formą spędzania wolnego czasu. To hobby znajduje coraz większą liczbę zwolenników, którzy chcą ćwiczyć swoją celność. Obecnie nie ma z tym większego problemu – w niemal każdym większym mieście działają strzelnice. Czy są jednak inne miejsca, w których można użyć broni palnej? Sprawdźmy jak to wygląda w świetle prawa…
Czym jest broń sportowa?
Zgodnie z ustawą z 21 maja 1999 roku, bronią sportową oznaczane są urządzenia:
- bocznego zapłonu, z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm,
- centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm,
- gładkolufowe, dowolnego kalibru,
- przystosowane wyłącznie do strzelania przy pomocy czarnego prochu o dowolnym rozmiarze kul.
Dodatkowo broń palna stosowana do celów sportowych musi strzelać jedynie ogniem pojedynczym. Na rynku dostępnych jest wiele modeli strzelniczych, dostosowanych do różnych dziedzin sportu, w których są one wykorzystywane. Najczęściej stosuje się wówczas broń śrutową, kulową lub pneumatyczną.
Pozwolenie na broń – jak je uzyskać?
Choć o dostęp do broni może się starać każdy pełnoletni, zdrowy i niekarany obywatel, w rzeczywistości proces uzyskania pozwolenia jest dość długi. Aby to osiągnąć, należy dodatkowo spełnić kilka warunków:
osoba zainteresowana musi być członkiem klubu strzeleckiego lub sportowego, co będzie stanowiło powód do posiadania broni,
przed uzyskaniem licencji trzeba zdać egzamin na Patent Strzelecki, potwierdzający posiadane umiejętności,
później należy wystąpić o licencję sportową, do której potrzebny jest patent.
Po spełnieniu tych wszystkich warunków można wystąpić o pozwolenie na broń sportową. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z etapów obarczony jest kosztami, dlatego warto przygotować nieco środków na opłaty. A uzyskanie pozwolenia i tak będzie obarczone pewnymi obostrzeniami – broń palna nie może być stosowana w każdym miejscu…
Tylko na strzelnicę?
Zgodnie z prawem, broń palna oraz inna broń zdolna do rażenia celów na odległość może być używana w celach sportowych i szkoleniowych wyłącznie na strzelnicach. Zapis uzupełnia ustawa o broni i amunicji, zgodnie z którą jako broń palną określa się:
- broń bojową, myśliwską, sportową, gazową i sygnałową,
- broń pneumatyczną,
- miotacze gazu obezwładniającego,
- inne narzędzia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu (wliczając w to również broń białą, w postaci rzucanych ostrzy czy łuku).
Te obostrzenia wynikają przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa – każda broń może stanowić zagrożenie dla osób postronnych. Nie wszędzie da się także ją kupić, najlepiej do tego celu wybrać autoryzowane serwisy takie jak sklep Racegun.pl. Trzeba jednak podkreślić, że przez internetowy portal zamówienie broni jest niemożliwe – tutaj jedynie możemy zarezerwować upatrzony produkt, który odbierzemy osobiście.