Zarówno rośliny, jak i ludzie potrzebują wartościowych składników do prawidłowego rozwoju oraz należytego funkcjonowania. Dla osób są one czerpane z pokarmów, natomiast jeśli chodzi o florę, stosuje się odpowiednie środki. Ten artykuł zawiera wszystkie informacje dotyczące nawozów wieloskładnikowych, czyli ich skład, kiedy i gdzie stosować oraz w jaki sposób oddziałują na roślinność?
Czym są nawozy wieloskładnikowe? – skład substancji
Skład takiego nawozu opiera się zazwyczaj na takich składnikach pokarmowych, jak azot, potas i fosfor. Są to trzy podstawowe makro i mikroelementy, które odpowiedzialne są za życie każdej roślinki. Dzięki temu, że występują tylko i wyłącznie w postaci przyswajalnej, wówczas pozwalają one na bezpieczne stosowanie odpowiedniego produktu dla każdego z zielonych przyjaciół. Pozostałe pierwiastki, na przykład wapń, magnez, siarka lub bor, również odgrywają bardzo ważną rolę. Nawozy wieloskładnikowe to zatem idealne i zarazem skuteczne rozwiązanie.
Należy jednak pamiętać, że konkretna roślina może nie mieć tolerancji na wyższe stężenie jednego ze składników nawozu. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na stosunek N: P: K, gdzie trzeba go dostosować do potrzeb, określając korzystne proporcje między pierwiastkami.
Podstawowe makroelementy NPK – za co są odpowiedzialne?
Nawóz wieloskładnikowy NPK zawiera między innymi takie składniki, które przyczyniają się do prawidłowej pielęgnacji.
- Azot (N) to niezbędny pierwiastek, który między innymi odpowiada za syntezę białek,
- Fosfor (P) jest składnikiem białek, organicznych kwasów nukleinowych oraz fityny
- Potas (K) ma na celu służyć procesowi przemiany dwutlenku węgla i być podstawą dla należytej biosyntezy związków organicznych.
Odmiany nawozów wieloskładnikowych – kiedy i gdzie stosować?
Wśród szerokiej oferty od Nitrogen Polska można znaleźć nawozy wieloskładnikowe o różnej charakterystyce, biorąc pod uwagę nie tylko skład, ale i również stan skupienia produktu.
1) Nawóz w formie stałej stosuje się zazwyczaj przy większych powierzchniach. Zazwyczaj występuje w postaci sypkiej lub granulowanej, podczas gdy w pierwszym przypadku działa on szybciej, ale jest trudniejszy do rozprowadzenia, natomiast jeśli chodzi o drugi, jest on łatwiejszy w użyciu, lecz jego rozkład wiążę się z dłuższym okresem.
2) Nawóz w formie płynnej używany jest typowo dla pielęgnacji roślin pokojowych.
3) Nawóz w formie zawiesiny traktowany jest jako udogodnienie między zestawieniem tego w formie stałej, a nawozu w postaci płynnej.